انواع سوالات ریدینگ در آزمون SAT

 

با توجه به این مهم که بخش درک مطلب آزمون SAT اساسا Evidence-Based Reading می باشد، مهمترین استراتژی در این بخش، اسکن کردن متن به منظور پیدا کردن شاهد یا همان evidence برای گزینه مورد نظر می باشد.

همچنین، با عنایت به اینکه متون آزمون SAT، از درجه سختی قابل توجهی در زمینه واژگان برخوردار هستند، زبان آموزان می بایست درک واژگانی خود را به طور قابل ملاحظه ای افزایش دهند. لازم به ذکر است که جدا از متون پیچیده، بعضا سوالات نیز حاوی لغات مشکلی می باشند که عدم آشنایی با آنها می تواند منجر به عدم پاسخ دهی صحیح شود.

در این پست، با انواع سوالات این آزمون در بخش درک مطلب آشنا می شویم و به بررسی
استراتژی های مربوطه برای پاسخگویی به انواع این سوالات می پردازیم.

انواع سوالات آزمون SAT در بخش  :Reading

١.  سوالات Factual  : این گونه سوالات معمولا با کلمات پرسشی یا به اصلاح wh-word ها آغاز می شوند که ماهیتا ممکن است راجع به ایده اصلی متن (Main Idea) و یا جزییات ذکر شده درمتن(Supporting Idea)  باشند . در صورتی که ایده اصلی مد نظر باشد، زبان آموز بهتر است ابتدا متن را skim کند تا درک کلی از فحوای متن حاصل شود. بدین منظور خطوط اولیه هر پاراگراف و بعضا خطوط آخر همان پاراگراف بهتر است مرور شود.
نکته: در متون داستانی یا روایی که بعضا تفکیک پاراگرافی مشخص نیست، سیر تحول داستان میبایست مرور شود و با نگاهی کلی و سریع میبایست ایده اصلی متن را درک کرد.

در صورتیکه جزییات یا همان supporting idea مد نظر باشد، ابتدا باید با اسکن متن، خط یا خطوط مورد نظر را پیدا کرد (شاهد) و سپس رابطه بین آنچه که در متن ذکر شده و گزینه مورد نظررا تعیین کرد. در سوالات factual  معمولا این رابطه، یک رابطه مستقیم و خطی میباشد بدین معنی که گزینه مورد نظر معمولا paraphrase  و یا بازگویی ایده ای است که در متن ذکر شده است هر چند گاها ممکن است این رابطه به صورت خطی مطرح نشود و گزینه مورد نظر، درک ضمنی یا استنباطی ایده ذکر شده در متن باشد. چنانچه چنین رابطه ای مد نظر باشد، معمولا درک ضمنی اولیه یا superficial
conclusion مد نظر خواهد بود چرا که سوالاتی که به دنبال درک عمیق تر مطلب می باشند، اساسا تحت عنوان سوالاتInference در این آزمون مطرح می شوند.

٢.  سوالات درک واژگان:  بر خلاف آزمون تافل، که سوال درک لغت آن معمولا بدون وابستگی به متن و بر اساس دانش واژگانی زبان آموز پاسخ داده می شود، سوالات درک واژگانی آزمون SAT اساسا وابسته به متن بوده و با استفاده از سرنخ ها یا clue های موجود در متن، زبان آموز می بایست به حدسی منطقی در مورد معنی کلمه مورد نظر در متن مربوطه دست پیدا کند. به عبارت دیگر، میتوان گفت که در اکثر موارد، معنی اولیه ای که زبان آموز از کلمه مورد نظر میداند در این آزمون مورد نظر نیست و سایر معانی کلمه بر حسب بافت، مورد آزمون قرار خواهد گرفت.

٣.  سوالات هدف : Purpose سوالاتی که در مورد چرایی یا هدف پرسیده می شوند، معمولا نیاز به خواندن قسمت های بیشتری از متن دارند. به منظور پاسخ دهی به این سوالات، زبان آموزان، چنانچه سوال در مورد خط یا خطوط خاصی می باشد، می بایست چند خط قبل و یا حتی چند خط بعد از خطوط مورد نظر سوال را بخوانند تا درک عمیق تری از متن و نهایتا چرایی اشاره به مورد مذکور حاصل شود. همچنین شایان ذکر است که سوالات هدف، اساسا در ارتباط با ایده اصلی پاراگراف یا همان ثقل پاراگراف است لذا زبان آموز می بایست برای پاسخ دهی به این گونه سوالات ایده اصلی یا main idea پاراگراف را مورد نظر قرار دهد.

۴سوالات مبتنی بر استنباط و تحلیل : Inference پاسخ دهی به این گونه سوالات معمولا مستلزم درک کلی یک پاراگراف کامل می باشد که نیازمند زمان قابل توجهی است و زبان آموز باید تحلیل و استنباط خود را از مطلبی که مورد سوال قرار گرفته ارایه دهد. اصطلاحا این گونه سوالات را درک بین خطوطی می نامند بدین معنی که زبان آموز ابتدا باید خطوط مورد نظر را تشخیص دهد و سپس با نگاهی تحلیلی، پیغام غیرمستقیم و ضمنی که در متن وجود دارد را فراتر از خطوط خوانده شده استخراج کند.

۵سوالات زوجی  : Paired  این نوع سوالات ماهیتا از نوع سوالاتی هستند که زبان آموز را ملزم میکنند که برای پاسخ به یک سوال، شاهد و دلیل انتخاب گزینه خود را با اشاره خاص به خط یا خطوط مربوطه در سوال بعد ذکر کند. با توجه به اینکه پاسخ به یک سوال و دلیل مربوط به آن بصورت متوالی چک میشود، زبان آموزان می بایست دقت بیشتری مبذول نمایند چراکه در صورتیکه سوال اول به غلط پاسخ داده شود، احتمالا سوال دوم نیز که شاهد و دلیل سوال اول است، به غلط پاسخ داده خواهد شد. نکته دیگر اینکه، در اینگونه سوالات، چنانچه زبان آموز از پاسخ خود اطمینان نداشته باشد، میتواند با استعانت از خطوط ذکر شده در سوال دوم، یعنی با چک کردن تک تک گزینه های سوال دوم، به پاسخ صحیح سوال اول دست پیدا کند هرچند که قطعا این استراتژی زمان بیشتری از زبان آموز خواهد گرفت.

۶سوالات تفسیر نمودار: یکی از سوالات مربوط به بخش ریدینگ در آزمون SAT ، سوالات تفسیر نمودار است. بر خلاف ظاهر بعضا پیچیده و حتی گاها ترسناک این سوالات، با اندکی دقت و حوصله میتوان به آسانی به این سوالات پاسخ صحیح داد. نکته مهمتر اینکه، اگر چه درک هر چه بیشتر متن میتواند به پاسخ دهی به این سوالات کمک کند، معمولا نمودارها به اندازه کافی گویا و معنی دار هستند که صرفا با اتکا بر اطلاعات موجود در خود آنها، به سادگی قابل تفسیر باشند و بتوان بدون بازگشت به متن، پاسخ صحیح را انتخاب نمود.

٧سوالات مربوط به دیدگاه و نقطه نظر نگارنده متن  : Attitude این گونه سوالات در واقع بر نوع نگاه نویسنده متن و یا احساس او نسبت به تم اصلی متن تمرکز دارد. این سوالات معمولا در متون داستانی و روایی مطرح میشوند و زبان آموزان می بایست با دقت بر کلمات و بار معنایی آنها، نوع نگاه نویسنده را تشخیص دهند. به عبارتی، برای پاسخگویی به این سوالات، زبان آموزان باید به انتخاب کلمات و استفاده نگارنده از عباراتی که بار احساسی دارند آگاه باشند و با استفاده از المان های سبک شناسی نوشتار، دیدگاه نگارنده را تشخیص دهد.

٨سوالات مربوط به درک ارتباط منطقی مفاهیم در متون زوجی:  در آزمون SAT در بخش ریدینگ، یکی از متن ها بصورت زوج میباشد بدین معنی که یک تم اصلی از دو دیدگاه مختلف در دو متن جداگانه مورد بررسی قرار میگیرد. در واقع، در عین حال که دو متن مستقل و جداگانه خوانده می شوند، با تمرکز بر روی یک ایده به هم مربوط می شوند. پاسخ دهی به برخی سوالات به درک متن اول،  برخی به درک متن دوم و تعدادی به درک ارتباط متن اول و دوم منوط می باشد. می توان گفت که این نوع سوالات، سخت ترین سوالات این آزمون می باشد چراکه زبان آموز نیاز به تسلط بر ترکیبی از استراتژی های موجود دارد. در واقع بمنظور پاسخ دهی به این نوع سوالات، نه تنها درک کلی و درک تم اصلی دو متن بهمراه درک جزییات و دقت به یافتن شاهد در هر دو متن لازم می باشد، بلکه نگاهی فراتر از اطلاعات دو متن و استخراج رابطه اطلاعات ذکر شده در دو متن مورد نیاز می باشد که قطعا مستلزم درک فرامتنی و تحلیلی می باشد.

 

 

گفتگوی زنده

)
    در حال تایپ است...

    برای ارسال پیام به ما فرم زیر را پر کنید.

    ارسال پیام لغو